V blízkosti

V blízkosti

 

Špičková výzkumná ekosystémová stanice na Bílém Kříži v Moravskoslezských Beskydech
Toto experimentální ekologické pracoviště se rozkládá ve výšce 894 m n. m. a v roce 2011 byla oceněna jako jedna ze čtyř nejlepších ekosystémových stanic v Evropě. Byla založena v roce 1986 za účelem zkoumání vlivu imisí z přilehlých aglomerací na lesní porost a funguje zde také klimatologická stanice. V roce 1992 tady vzniklo první experimentální ekologické pracoviště, kde se v růstových komorách kolem stromů začaly měřit dopady zvýšené koncentrace CO2. Je tedy nejstarším zařízením u nás, které se zabývá vlivem atmosférické koncentrace oxidu uhličitého na lesní ekosystémy.

Kaple svatého Cyrila a Metoděje v Klokočově

Kaple svatého Cyrila a Metoděje (Cyrila a Metoda) se nachází v obci Klokočov v kysucké části Beskyd. Vznikla mezi roky 1932 - 1938 a zbudovali ji majitelé hotelu Baron (nyní Baron-Kysuca). Kaplička stojí v podstatě na hranici s ČR, na červené značce pod vrchem SULOV 

NÁUČNÁ STEZKA GRUŇ-BÍLÝ KŘÍŽ
Stezka s historicko-přírodovědným zaměřením vede po nejkrásnějším obydleném hřebeni Beskyd – Gruni.Stezka je určena pěším turistům, cykloturistům, rodinám s dětmi i seniorům – prostě všem obyvatelům i návštěvníkům Starých Hamer. Může být i výborným poznávacím a vzdělávacím prvkem pro školní výlety.
Stezka začíná nad pomníkem Maryčky Magdónové a končí na Bílém Kříži. Má čtrnáct zastavení a vede souběžně se zelenou turistickou značkou na Gruň a dále pokračuje po žluté. Na jednotlivých zastaveních se dozvíte o historii obce Staré Hamry, o výstavbě vodní nádrže Šance, zázračném léčivém prameni, o zdejším horském odolném plemenu ovcí - Valaška, o zaniklých osadách i o historii názvu místa Bílý Kříž nebo se můžete projít po chodníku pro bosé nohy, kudy děti kdysi chodily z okolních chalup do školy.

Parametry trasy
Délka trasy: 10,5 km
Náročnost: lehká
Počet zastavení: 14